تیرگی پوست صورت

دلایل تیرگی پوست صورت

تیرگی و بدرنگی پوست صورت می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. تجمع سموم در بدن، بیماریهای مختلف مثل یرقان یا کم خونی و… اما از منظر طب ایرانی تجمع سموم در پوست که ناشی از مشکلات کبد یا گوارش است، عامل مهمی در بروز این مسئله شناخته می شود.

تیرگی پوست

تیرگی پوست و طب ایرانی

برای رفع تیرگی پوست در طب ایرانی ابتدا سعی بر پاکسازی بدن از سموم و فضولات تجمعی است. مثلا اگر فردی یبوست مزمن داشته باشد، حتما پوست تیره و کدری دارد و این بدرنگی پوست با هیچ درمانی برطرف نمی شود مگر اینکه اول یبوست فرد درمان شود.

به همین دلیل در اولین قدم برای  رفع تیرگی پوست، پاکسازی گوارش از اخلاط فاسد، لازم است  و توصیه می شود. پس اگر مشکل تیرگی پوست داردی اولین سوال این است که آیا  یبوست دارید یا خیر؟

عملکرد صحیح کبد هم روی رنگ و شفافیت پوست تاثیر زیادی دارد. همانطور که می دانید کبد محل تولید خون خوب یا در اصطلاح طب ایرانی خون صالح است. اگر عملکرد کبد دچار اختلال بشود،  خون بد و ناصالح تولید می کند و همین امر موجب تیرگی رنگ پوست بخصوص در ناحیه صورت می شود.

پس در گام بعدی باید بررسی کنید که آیا مشکل کبد دارید یا خیر؟ بعد از پاکسازی کامل کبد و دستگاه گوارش و بررسی کارکرد کلیه  در دفع ادرار و اطمینان از دفع مناسب و درست و به موقع فضولات از بدن، در مرحله بعد اصلاح سبک زندگی و تدابیر مربوط به آن انجام می شود.

تاثیر سبک زندگی بر تیرگی پوست

داشتن خواب مناسب شبانه از ساعات ابتدایی شب تا ابتدای صبح برای داشتن پوستی شفاف و خوشرنگ، الزامی است. دیر خوابیدن و یا خوابیدن در ساعات ابتدایی روز از مهمترین دلایل تجمع اخلاط کثیف در پوست است. شما شبها چه ساعتی می خوابید؟ بین  ساعت ۱۰ تا۱۲ شب یا دیرتر از ۱۲؟

دوری از آب و هوای آلوده ، داشتن تحرک کافی در طول روز از راهکارهای مهم دیگر برای رهایی از بدرنگی پوست است. دیده شده افرادی که ورزش و تحرک روزانه کافی دارند، پوست شفافتر و جوانتری دارند.

پرهیز از غذاهای فست فود و سرخ کردنی، و در مقابل خوردن غذاهایی که خون خوب تولید می کنند، در زیبایی و روشنی پوست نقش مهمی دارد.

از جمله خوردنیهای مناسب، شیربادام، شربت جلاب، شیره انگور و شربت زعفران است؟ تا حالا از کدام یک از این خوراکیها استفاده کرده اید؟

عوامل بروز تیرگی پوست

هایپرپیگمنتاسیون یا تیرگی پوست بدن به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. ممکن است ناشی از زیاد قرار گرفتن در معرض نور خورشید باشد.

ایجاد لکه های تیره روی پوست دست. یا صورت ممکن است در اثر تغییرات هورمونی تولید ملانین در بدن و پوست افزایش پیدا کند و ایجاد ملاسما (تیرگی های تکه ای در سطح پوست) بشود.

این حالت در خانمها و مخصوصا در دوران بارداری زیاد دیده می شود. سن نیز یک عامل مهم در تولید ملانین است.

استفاده از محصولات آرایشی بی کیفیت  و آکنه های مکرر هم در این مسئله نقش مهمی دارند.

برخی از بیماریها و داروها هم در تیره شدن پوست بدن موثر هستند. شما فکر می کنید کدام یک از عوامل اشاره شده برای شما وجود دارد؟

برای رفع تیرگی پوست بدن چه راه هایی وجود دارد؟

روشهای مختلفی برای رفع تیرگی پوست یا کم کردن تولید ملانین و یا کاهش تراکم ملانین در سطح پوست وجود دارد.

ازجمله این روشها عبارتند از؛

لایه برداری شیمیایی بوسیله کرمهای AHA و TCA

لیزر ND:YAG که برای درمان کک و مک و لکه های بارداری و ناشی از آفتاب، بخوبی جواب می دهد.

درمان با تابش نور شدید IPL حال با این توضیحات، شما روشهای کلینکی را ترجیح می دهید یا روشهای غیر کلینیکی را؟

روشهای غیر کلینیکی درمان تیرگی پوست

یک روش عمومیتر  استفاده از اسکرابها و ماسکهای لایه بردار و روشن کننده بدن است. من خودم این روش را نسبت به بقیه روشها ترجیح می دهم. چون این کرمها و لایه بردارها گیاهی و مطمئن هستند و استفاده از آنها راحت است و براحتی در دسترس می باشند.

انواع اسکرابهای بدن به صورت ژل که برای لایه برداری پوستهای تیره خیلی موثر هستند عصاره علف لیمو، عصاره دارچین و عصاره گل سرخ هستند.

انواع اسکرابهای روغنی بدن برای لایه برداری پوستهای تیره و خشک با عصاره های مختلف موجود هستند. مانند عصاره ماکادمیا، عصاره زیتون و عصاره آرگان .

برای اینکه بدانید کدام روغن برای پوست شما مناسب است، به پیج اینستاگرام ما پیام دایرکت بدهید.

برای رفع تیرگی زیر بغل و کشاله و خط بیکینی، کاهش بوی بد زیربغل و کشاله ران، جلوگیری از فعالیت باکتری و ایجاد قارچ پوستی، کرم رفع تیرگی زیر بغل و کشاله ران توصیه می شود.

برای نتیجه حداکثری پیشنهاد می کنیم که قبل از استفاده از این کرم، محل مورد نظر را با اسکراب بدن، لایه برداری کنید.

برای رفع لک های پوست بدن، رفع  تیرگی پوست بدن، رفع تیرگی پشت گردن و آرنج، لایه برداری  و کاهش تولید ملانین و رفع لک های ناشی از جوش پوست بدن، کرم روشن کننده بدن را پیشنهاد می کنیم.

برای نتیجه حداکثری پیشنهاد می کنیم که قبل از استفاده از این کرم، محل مورد نظر را با اسکراب بدن، لایه برداری کنید.

برای رفع چین و چروک باید توجه داشته باشید که چین و چروک در اثر بالا رفتن سن بصورت طبیعی بوجود می آید اما با رعایت برخی نکات می توان ایجاد چین و چروکها را به تعویق انداخت.

استفاده از ضد آفتاب، استفاده از کرم های آبرسان و دائم مرطوب نگاه داشتن پوست، خیلی ضروری و مهم است.

دوری از دخانیات و استرس و آلودگی هوا نیز از عوامل بسیار مهم برای جلوگیری از چین و چروک است.

ماسک حاوی آلوئه ورا، آب خیار و روغن بادام شیرین یک ضد چروک قوی و عالی در طب سنتی است. کافیست این مخلوط را ۴ بار در هفته و هربار به مدت نیم ساعت روی پوستتان بگذارید.

درمان لک صورت

برای رفع لک صورت باید توجه داشته باشید که لک پوستی دلایل زیادی می تواند داشته باشد. می تواند منشا کبدی داشته باشد، ناشی از نور آفتاب و یا  اختلالات هورمونی  باشد.

پس پی بردن به دلیل بروز لک پوستی یک گام ضروری و مهم در رفع آن است. در طب سنتی برای درمان لک ها اول ریشه یابی انجام می شود و سعی می شود منشا و ریشه این مشکل پیدا شده و از اینطریق مشکل حل شود.

مثلا اگر لک ناشی از عملکرد بد کبد باشد، پاکسازیها و درمان کبد را باید انجام داد و سپس سراغ درمانهای موضعی پوست رفت.

برای پاکسازی کبد، مشاوره تخصصی و بررسی مزاج و کارکرد کبد لازم است. اما یکسری پاکسازی های عمومی هست که می توانید آنها را انجام دهید.

مثل نوشیدن صبجگاهی خاکشیر در آب ولرم، مخلوط دو عرق کاسنی  و شاهتره، و استفاده از گیاه خارمریم بصورت دمنوش یا عرق

یک روش موضعی عالی برای درمان لک در طب سنتی ماسک کردن ماءالجبن روی صورت یا لکهای پوستی است.

از کاربردهای دیگر ماءالجبن دفع سودا از بدن، پاکسازی اخلاط فاسد از خون و کبد و  درمان خارشهای پوستی است.

ماءالجبن ملین است و برای درمان یبوست نیز استفاده می شود. همچنین کمک درمان بیماریهای افسردگی و مالیخولیا و وسواس است.

همرسانی کنید