در این نوشته قصد داریم دمنوشهایی را معرفی کنیم که در پیشگیری، درمان و تسکین سرفه خشک مفید و و موثر بوده و برای مبتلایان به کرونا، آنفلوانزا و سرماخوردگی توصیه‌می شود. با تهیه و میل نمودن این دمنوش ها، بدنتان را در مقابل کرونا و بیماریهای فصل سرما واکسینه کنید.
در سه دمنوش اول، ترکیبی از آویشن و دو یا سه گیاه دارویی دیگر استفاده شده است. آویشن یکی از گیاهان دارویی است که در تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار توصیه شده است.

تذکر مهم: بطور کلی استفاده خوراکی از دمنوش هایی مانند بابونه یا پونه یا آویشن  در سرماخوردگی حین بارداری ممنوع است، به ویژه در سه ماه اول بارداری.

 

 

دمنوش برای کرونا، سرماخوردگی ، آنفلوانزا

 

دمنوش آویشن، پونه و مرزنجوش

اولین دمنوشی که در این نوشته معرفی می‌کنیم، دمنوش مخلوط آویشن،پونه و مرزنجوش است. این دمنوش برای رفع عفونت های ناشی از سرما خوردگیها و آنفلوانزا مفید است.

برای تهیه این نوشیدنی مفید، یک قاشق غذا خوری از هرکدام از این گیاهان را به همراه یک لیتر آب جوشیده شده در یک قوری بریزید. برای دم کشیدن این دمنوش، ده دقیقه صبر کنید و پس از دم کشیدن ، این نوشیدنی پرخاصیت را میل کنید.

 

 

دمنوش آویشن، بابونه و گزنه

دومین نوشیدنی که برای تقویت ایمنی بدن موثر بوده و در پیشگیری و درمان آنفلوآنزا و کرونا، مفید می‌باشد، دمنوش مخلوط اویشن،بابونه و گزنه است.

تهیه این دمنوش نیز بسیار آسان و سریع است، کافیست که یک قاشق غذاخوری آویشن شیرازی، یک قاشق غذاخوری بابونه و یک قلشق مربا خوری گزنه را در یک قوری ریخته و روی آن ، سه لیوان آب جوش بریزید. قوری را پنج دقیقه روی حرات ملایم بگذارید تا دم بکشد و قبل از جوش آمدن محتوی قوری، آنرا از روی حرارت بردارید و سپس دمنوش را میل نمایید.

این دمنوش در تمام بیماری های ویروسی آنفلوانزایی میتواند موثر باشد.

 

دمنوش آویشن، پونه، گل پنیرک و عناب

دمنوش بعدی از ترکیب آویشن، پونه، گل پنیرک و عناب؛ تهیه می‌شود. این دمنوش در بهبود سرما خوردگی و کرونا و انفلوانزا بسیار موثر است و موجب نرمی گلو و تسکین سرفه های خشک می‌شود.

برای آماده کردن این دمنوش، ابتدا یک قاشق غذاخوری از گیاهان آویشن و پونه و گل پنیرک را درون یک فلاسک یا قوری ریخته ، سپس ۱۰ تا ۱۵ عدد عناب را با چنگال سوراخ کنید و داخل قوری یا فلاسکتان اضافه کنید. روی آن سه تا چهار لیوان آب جوش بریزید و بگذارید کمی بماند و دم بکشد. اگر این مخلوط را در قوری ریخته اید میتوانید ۶-۷ ذقیقه با حرارت متوسط آن را جوشانده تا تا عصاره عناب و گل پنیرک بهتر گرفته شود و برای لینت و نرمی گلو موثرتر عمل نماید.

 

 

لعاب به دانه یا چهارتخم

برای رفع و تسکین سرفه های خشک در کرونا و آنفلوانزا ، می‌توانید از لعاب به دانه یا چهارتخم نیز بهره برید. برای تهیه این نوشیدنی تسکین دهند، یک قاشق چهارتخم یا چند عدد به دانه را در یک لیوان آب جوشیده شده ای که از داغی افتاده است بریزید و درب آنرا با نعلبکی بپوشانید تا لعاب بدهد. پس از گذشت زمان ۷-۸ دقیقه لعاب آنرا میل نمایید.

علاوه بر دمنوش های معرفی شده در این مقاله، استفاده از اسپری دهانی دیمونکلد نیز پیشنهاد می‌شود. برای اطلاعات بیشتر مقاله معرفی اسپری دیمونکلد را مطالعه نمایید.

 

مقاله های مرتبط

سوپ مناسب برای سرما خوردگی،آنفلوانزا و کرونا

سرماخوردگی ، خیلی هم بد نیست !

سلامتی در زمستان با راهکارهای ساده

 

پیچ ما در اینستاگرام را هم ببینید

 

 

 

همرسانی کنید