زیبایی پوست و جوش صورت

جوش صورت از کجا می آید؟

موادی که از منافذ پوست خارج می‌شوند  دو دسته‌اند :

۱- موادی ( عرق) که باعث مرطوب ماندن پوست می‌شوند
۲- موادی (چربی) که پوست را نرم نگه می‌دارند، همچنین موادی (فضولات و مواد فاسد و سمی) که برای بدن مضر هستند و طبیعت بدن آنها را به‌قدری لطیف و رقیق کرده است تا از طریق منافذ پوست به بیرون بدن تخلیه کند.

وقتی این مواد بر اثر بسته بودن منافذ پوست نتوانند از آن خارج شوند، در زیر پوست حبس می‌شوند، بر اثر گذشت زمان حجمشان افزایش می‌یابد و باعث بروز جوش صورت می‌شوند.

مواد قابضی که در محصولات آرایشی وجود دارد, نیز باعث حبس مواد در زیر پوست می‌شود و اسباب بروز جوش صورت  را به وجود می‌آورد، همچنین برخی از محصولات آرایشی دارای مواد جاذب خون هستند. این مواد باعث می‌شوند مواد ۶گانه (اخلاط چهارگانه، ماده آبی و ریحی) بیش از ظرفیت خروجی به‌طرف پوست کشیده شوند و در نهایت با انباشته شدن زیر پوست اسباب بروز جوش صورت فراهم می‌شود.

برخی مواد به کار رفته در تولید محصولات آرایشی، سبب تحریک ناگهانی پوست می‌شود. تحریک پوست بسته به نوع گزشی که ایجاد می‌کند, سبب واکنش بدن می‌شود. در نتیجه قوه مدبره بدن (طبیعت بدن) با گسیل مواد ۶ گانه به پوست، درصدد مقابله با این تحریک برمی‌آید و این واکنش سبب بروز جوش در پوست می‌شود.

استاد محمد عبادياني (استاد دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران)

 اسپری کلیندافیت آنتی آکنه و ضد جوش  را از سایت ما تهیه کنید. 

 

مطالب مرتبط

۸ ماسک پوست طبیعی برای شادابی و جوانسازی پوست شما

راه کارهای طب سنتی برای داشتن پوستی شفاف و زیبا

برای مشاوره رایگان به پیج اینستاگرام ما هم سر بزنید. 

همرسانی کنید