سلامتکده طب سنتی
سلامتکده‌های طب سنتی

 

شاید برای خیلی از افراد این سوال پیش بیاید که سلامتکده چه جور جایی هست ویا اصلا فرق آن با دیگر مراکز درمانی چیست؟ در پاسخ باید گفت سلامتکده نوعی مرکز درمانی است که در آنجا همچون دیگر مراکز درمانی، خدمات درمانی و حفظ سلامتی به مردم ارائه می شود اما  در سلامتکده به طور خاص، خدمات حفظ سلامتی با به کارگیری دانش طب سنتی ایرانی و بعضا طب سنتی کشورهای دیگر مانند چین و هند و… انجام میشود. در سلامتکده‌ها  هر گونه فعالیت معاینه بیمار بر اساس آموزه های اصیل طب سنتی و درمان نیز برپایه شناخت دقیق گیاهان دارویی و نقش این گیاهان در پیشگیری و درمان بیماریها انجام می شود.

 

طب سنتی بر چه اصولی استوار است؟

بر اساس آموزه‌های حکیمان طب سنتی ایرانی، اولویت بر پیشگیری و حفظ سلامتی افراد است تا درمان. از اینرو توجه به سبک زندگی سالم در طب سنتی اهمیت زیادی دارد و بر همین اساس، مباحث تدابیر حفظ الصحه مطرح می گردد. بر این مبنا، اصل و پایه سلامتی و دوری از بیماریها، ایجاد تعادل  و توازن در ۶ امر بیان  شده است.  این ۶ امر  عبارتند از: ۱-خوردن و آشامیدن ۲-سرما و گرما ۳-حرکت و سکون ۴-خواب و بیداری ۵-اعراض نفسانی  ۶-احتباس و استفراغ

این موارد شش‌گانه هرکدام بحثی عظیم و مفصل در طب سنتی هستند و از مهمترین عوامل حفظ سلامتی یا ایجاد بیماری به شمار می ایند.

امروزه در سلامتکده های ایرانی، اطبا با بهره گیری از دانش و علوم آکادمیک و آموزش علوم طب سنتی مطابق با کتب مرجع این علم، مشغول به فعالیت و درمان مراجعین هستند.

 

 

چه خدماتی در سلامتکده ها ارائه میشود؟

کلیه خدمات مشاوره طب سنتی، مزاج شناسی و ارائه راهکارهای مفید برای حفظ سلامتی هر مزاج، معاینه بیماران و درمان آنها از جمله خدمات قابل ارائه در سلامتکده‌هاست. در مقوله  درمان بر اساس آموزه های اصیل طب سنتی، ابتدا طبیب به اصلاح سبک زندگی و نوع تغذیه مراجعه کننده، می‌پردازد و سپس در مراحل بعدی به تجویز داروی گیاهی و یا انجام اعمال یداوی طبی مبادرت می‌نماید. اعمال یداوی طب سنتی همان علم العلاج کتب طبی می باشند و شامل اعمالی چون حجامت و فصد و زالو اندازی است.

 

 

رویه ارائه خدمات در سلامتکده‌ها، چگونه است؟

عموما وقتی فردی برای نخستین بار به سلامتکده مراجعه می کند، پرونده ای برای او تشکیل می‌شود. وی باید طی فرایند شرح حال گیری، به تعداد نسبتا زیادی سوال، با صبر و دقت، پاسخ دهد. در این مرحله ارائه پاسخهای دقیق و درست  توسط مراجعه کننده بسیار حائز اهمیت است چرا که پایه شناخت کلی طبیب از مزاج و طبع و احوالات مراجعه کننده می‌باشد.

در معاینات طب سنتی، طبیب از ابزارهایی چون گرفتن نبض بیمار، دیدن زبان و احوالات آن، لمس پوست وکیفیات آن و حتی تغییرات ایجاد شده در صلبیه و عنبیه، به اختلالات ایجاد شده در بیمار و سوءمزاج وی پی برده و تدابیر لازم جهت اصلاح مزاج ورفع سوءمزاج و بیماری را اتخاذ می نماید.

از آنجا که طب سنتی ایرانی یک علم کل نگر است و نه جزع نگر؛ لذا طبیب و متخصص طب سنتی در معایناتش به تمامی خصوصیات و وجوه بیماری دقت می نماید. به طور مثال بسیار اتفاق می افتد که شما برای سردردهای مزمنی که باعث کلافگیتان شده است به سلامتکده و متخصص طب سنتی مراجعه می کنید و ایشان برای درمان، داروهایی جهت گوارش شما تجویز می‌نماید! لطفا تعجب زده نشوید و یا خدای نکرده طبیبتان را کم سواد تلقی نکنید؛ زیرا در طب سنتی یکی از علل مهم سردردها، ضعف گوارش و بدهضمی بوده که یک طبیب آگاه و عالم ابتدا به درمان این معضل می پردازد.

اصولا طبیب در ابتدا سعی بر این دارد که هر عاملی که موجب ایجاد سوءمزاج در شما شده را برطرف کند تا بتواند راحتتر و سریعتر به هدف نهایی که درمان شماست، دست یابد.

 

 

تائید صلاحیت سلامتکده‌ها و طبیبان سنتی، چگونه انجام می‌شود؟

از آن جا که طب سنتی ایرانی یک حیطه درمانی محسوب می شود لذا شخص درمانگر باید حتما دوره پزشکی عمومی و تخصص طب ایرانی را در دانشکده های مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را گذرانده باشد و سلامتکده هم حتما از این وزارتخانه مجوز معتبر فعالیت در این امر را داشته باشد.

 

 

در مطالب بعدی به معرفی سلامتکده های معتبر کشور، معرفی خدمات قابل ارائه در این سلامتکده‌ها  و سایر نکات مهم مربوط به طب سنتی، خواهیم پرداخت.

 

مشاوره رایگان مزاج شناسی 

 

برای مطالب بیشتر در مورد طب سنتی، پیج اینستاگرام ما را هم ببینید.

 

 

همرسانی کنید