موخوره

موخوره چیست؟

موخوره دلایل زیادی دارد برخی از دلایل آن عبارت است از:

خشک شدن بیش از حد مو ها ، شست و شوی زیاد مو ، استرس زیاد ، رنگ کردن بیش از حد مو یا شانه زدن زیاد مو ، استفاده زیاد از اتو مو یا سشوار

برای رفع موخوره چه کار کنیم؟

برای رفع مو خوره یکی از راهکار ها این هست که مرتب موهاتون رو کوتاه کنید چون مو های بلند و خشک بیشتر دچار موخوره می شوند و استفاده از آبرسان های مو نقش مهمی در جلوگیری از خشکی مو و ایجاد موخوره دارد.

همینطور استفاده از روغن های آبرسانی مانند روغن خشخاش ، روغن بنفشه ، روغن آرگان  ، روغن بادام شیرین و….. علاوه بر رفع خشکی مو می تواننند کمک زیادی به رفع موخوره کنند.

چگونه از موخوره پیشگیری کنیم؟

 

برای پیشگیری از موخوره و کاهش دادن شدت آن می توانید از راهکار های زیر استفاده کنید :

از شامپو های کاملا طبیعی و فاقد هر گونه ترکیبات شیمیایی استفاده کنید

بعد از شست و شو موها از نرم کننده استفاده کنید

تعداد دفعات رنگ و هایلایت و کراتینه کردن مو را کاهش دهید

از شستن روزانه مو ها پرهیز کنید

  درمان خانگی دیابت

در مواقع استفاده از اتو مو یا سشوار از اسپری محافط گرما استفاده کنید

یکی از مهم ترین موارد برای پیشگیری از موخوره خوردن میوه و سبزیجات قرمز و نارنجی مانند پرتقال ، هویج، سیب و….. است پس در رژیم غذایی تان از آن ها غافل نشوید

 

انواع موخوره:

موخوره به شکل های مختلفی ایجاد می شود مانند: دو شاخه – سه شاخه – به شکل پر – درختی – دو شاخه دوبل – ناقص – گره ای – خال های سفید و …

انواع موخوره

موخوره دو شاخه:

نوع دو شاخه ساده ترین نوع است که بسیار شایع می باشد. که انتهای مو به شکل Y در می آید. این نوع موخوره به آسانی قابل مشاهده و تشخیص است. شروع آسیب های اولیه موها با این شکل از موخوره نمایان می شود. پس از کوتاه کردن موها (چند سانتی متر) مراقبت های توصیه شده را انجام دهید.

موخوره دو شاخه

موخوره سه شاخه:

انتهای موها در این شرایط به شکل چنگال در می آید. این حالت یک مرحله وخیم تر از نوع  دو شاخه است. وضعیت موخوره سه شاخه علاوه بر خشکی و حرارت به دلیل کمبود آب و رطوبت نیز به وجود می آید. هنگامی که کوتیکول مو ضعیف شده و از کورتکس مو جدا می گردد، ظاهر آن سه شاخه می شود.

موخوره سه شاخه

موخوره درختی:

نور خورشید موها را به این روز می اندازد. در این حالت یک طرف ساقه مو (کوتیکول) به طور کامل آسیب دیده است. وقتی که موها را پوش می دهید دقیقا همین لطمه را به موها وارد می کنید.

موخوره درختی

موخوره گره ای:

این حالت به شکلی ایجاد می شود که ظاهری مشابه گره خوردگی دارد اما واقعا گره نیست. حرارت و دستکاری های فیزیکی موجب به وجود آمدن آن می شود. اگر مراقبت های لازم برای جلوگیری از آن انجام نشود تعداد گره ها در طول ساقه مو بیشتر می شود و آسیب های دیگری به وجود می آورد.

موخوره گره ای

موخوره ناقص:

بستن دم اسبی مو و کشیده شدن بیش از حد آن به ساقه موها صدمه می زند و ساختار آن را مختل می کند. این نوع عارضه مو ممکن است در هر ناحیه از کوتیکول تشکیل شود و جای مشخصی ندارد. باید توجه داشت که در هر نقطه از ساقه مو که ظاهر شود نشان دهنده تضعیف کوتیکول در آن ناحیه می باشد با این حال مو در برابر دو شاخه شدن مقاومت می کند.

موخوره ناقص

موخوره نقاط سفید:

خطرناک ترین نوع موخوره “نقاط سفید” است که به دلیل سوختگی موها بر اثر مواد شیمیایی بروز می کند. تا جایی که امکان دارد به موهای خود استراحت دهید تا بهبود یابد.

موخوره نقاط سفید

درمان های خانگی برای رفع موخوره

 

ماسکی برای درمان موخوره

یک قاشق چایخوری تخم کتان و همین مقدار اسفرزه را در یک لیوان آب داغ بریزید و بگذارید پانزده دقیقه بماند تا دانه ها لعاب دهند سپس مخلوط را صاف کنید و لعاب صاف شده را به نوک و ساقه ی موهایتان بکشید

  کلاژن و کلاژن ساز ها

ماسک دیگری برای رفع موخوره

یک قاشق غذاخوری روغن مورد ، حنا ، آرد نخود ( همه به شکل پودر شده باشند) را با دو عدد زرده تخم مرغ مخلوط کنید و روی موهایتان ماساژ داده و کلاه نایلونی بپوشید و بعد از دو ساعت آن را بشویید .

ماهانه یکبار برای تقویت مو ها و رفع موخوره می توانید از این ماسک استفاده کنید.

همچنين براي رفع موخوره يا پيشگيري از آن مي توانيد از صابون كتيرا نيز استفاده كنيد .

براي اطلاعات بيشتر در زمينه موخوره و رفع آن در اينجا بياموزيد .

همرسانی کنید